Aptaukošanās un 2. Tipa Diabēts - SiBionics Latvija

Aptaukošanās un 2. Tipa Diabēts

Aptaukošanās un 2. tipa diabēts ir divas izplatītas veselības problēmas, un aptaukošanās sasniedz epidēmijas apmērus visā pasaulē. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem pēdējo dažu desmitgadu laikā ir ievērojami palielinājies to cilvēku skaits, kuriem ir aptaukošanās un diabēts, radot bažas par saistītajiem veselības riskiem un komplikācijām. Šajā emuārā mēs iedziļināmies sarežģītajās attiecībās starp aptaukošanos un 2. tipa diabētu, izgaismojot faktorus, kas veicina to saikni, un izpētot veidus, kā pārvaldīt un novērst šos apstākļus.

Izpratne par aptaukošanos un 2. tipa diabētu:

Aptaukošanās:

Aptaukošanās ir hronisks stāvoklis, ko raksturo pārmērīga ķermeņa tauku uzkrāšanās, ko parasti izraisa nelīdzsvarotība starp enerģijas uzņemšanu un patēriņu. Ķermeņa masas indeksu parasti izmanto, lai klasificētu aptaukošanos, un ĶMI ir 30 vai lielāks, kas tiek uzskatīts par aptaukošanos. Lai gan ģenētikai, dzīvesveida faktoriem un vides ietekmei ir nozīmīga loma aptaukošanās attīstībā, patērējot kalorijām bagātu uzturu ar augstu tauku un cukura saturu un vadot mazkustīgu dzīvesveidu, tas galvenokārt veicina tā izplatību.

 

 

2. tipa cukura diabēts:

No otras puses, 2. tipa diabēts ir vielmaiņas traucējumi, ko raksturo augsts cukura līmenis asinīs insulīna rezistences un nepietiekamas insulīna ražošanas dēļ. Insulīns, hormons, ko ražo aizkuņģa dziedzeris, palīdz regulēt cukura līmeni asinīs, veicinot glikozes uzņemšanu šūnās. Tomēr 2. tipa diabēta gadījumā šūnas kļūst rezistentas pret insulīna darbību, izraisot paaugstinātu cukura līmeni asinīs. Aptaukošanās ir vispāratzīts 2. tipa diabēta riska faktors, jo liekie ķermeņa tauki, īpaši viscerālie tauki ap orgāniem, veicina insulīna rezistenci un traucē glikozes metabolismu.

Saikne starp aptaukošanos un 2. tipa diabētu:

Saistība starp aptaukošanos un 2. tipa diabētu ir sarežģīta un daudzšķautņaina. Lai gan ne visiem aptaukošanās cilvēkiem attīstās diabēts, aptaukošanās ievērojami palielina risku saslimt ar 2. tipa diabētu. Šīs asociācijas pamatā esošie mehānismi ietver hronisku zemas pakāpes iekaisumu, taukaudu disfunkciju un mainītu adipokinu sekrēciju (hormonus, ko ražo tauku šūnas). Turklāt aptaukošanās izraisīta insulīna rezistence un aizkuņģa dziedzera darbības traucējumi veicina 2. tipa diabēta rašanos un progresēšanu.

Saikne starp aptaukošanos un 2.tipa diabētu redzama zemāk.

Y ass ir atzīmēti cilvēka gadi un uz X ass ķermeņa masas indekss

 

Ar aptaukošanos saistīta 2. tipa diabēta pārvaldība un profilakse:

1. Veselīgs uzturs:

Sabalansēts uzturs, kas bagāts ar augļiem, dārzeņiem, veseliem graudiem un liesām olbaltumvielām, var palīdzēt kontrolēt svaru un uzlabot jutību pret insulīnu. Pārstrādātu pārtikas produktu, saldu dzērienu un augstas kaloritātes uzkodu uzņemšanas ierobežošana  var palīdzēt novērst pārmērīgu svara pieaugumu un samazināt 2. tipa diabēta risku.

2. Regulāras fiziskās aktivitātes:

Regulāru fizisko aktivitāšu iekļaušana savā rutīnā var veicināt svara zudumu, uzlabot jutību pret insulīnu un pazemināt cukura līmeni asinīs. Mērķis ir vismaz 150 minūtes mērenas intensitātes aerobikas vingrinājumu nedēļā, kā arī spēka treniņu vingrinājumi, lai uzlabotu muskuļu masu un vielmaiņu.

3. Svara zudums:

Indivīdiem ar aptaukošanos un prediabētu, zaudējot pat nelielu svara daudzumu (5-10% no ķermeņa masas), var ievērojami samazināt 2. tipa diabēta attīstības risku. Uztura modifikāciju, palielinātas fiziskās aktivitātes un uzvedības izmaiņu kombinācija var veicināt ilgtspējīgu svara zudumu un uzlabot vielmaiņas veselību.

4. Glikozes līmeņa kontrole:

Regulāra cukura līmeņa kontrole asinīs ir būtiska personām, kurām ir risks saslimt ar 2. tipa cukura diabētu vai kurām diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts. SiBionics GS1 CGM ir vērtīgi sabiedrotie gan svara kontrolē, gan diabēta kontrolē. SIBIONICS CGM ar Bluetooth savienotā SiBionics APP nodrošina glikozes rādījumus ik pēc 5 minūtēm 14 dienas, uztverot glikēmiskās reakcijas uz uztura, fiziskās aktivitātes un uzvedības modifikācijām, kas ieviestas, lai nomestu samazinātu liekos kilogramus. Tā IPX8 ūdensnecaurlaidīgais dizains nodrošina arī nepārtrauktu aktivitātes izsekošanu.

Secinājums:

Aptaukošanās un 2. tipa diabēts ir savstarpēji saistītas veselības problēmas. Tomēr, sasniedzot mērķtiecīgu svara zudumu, izmantojot dzīvesveida izmaiņas, var veiksmīgi samazināt šo risku. Nepārtraukta glikozes līmeņa uzraudzība ar tādām ierīcēm kā SiBionics GS1 CGM sniedz nenovērtējamu ieskatu, lai palīdzētu optimizēt dzīvesveida izmaiņas un uzraudzīt to ietekmi. Īstenojot pareizu diētas plānu un fizisko aktivitāšu daudzuma kombināciju var ievērojami samazināt gan aptaukošanos, gan diabētu risku.

 

Atpakaļ uz emuāru